Lizbona > Mapa, dzielnice, mosty i środki komunikacji

2
4382

Lizbona z pewnością nie jest największą stolicą na świecie. Jednak na jej zwiedzanie z założenia powinno przeznaczyć się przynajmniej dwa dni ponieważ naprawdę warto!

Wakacje w Lizbonie
Wakacje w Lizbonie z pewnością zapadną w pamięci na długo! Zobacz co to miasto ma do zaoferowania.

To miasto kojarzone jest ze stromymi wzgórzami, które niejednokrotnie wykorzystywane są jako punkty widokowe, żółtymi tramwajami, muzyką fado oraz sardynkami w puszce. Dla nas jest egzotyczne, kolorowe, klimatyczne i do tego ze znakomitą pogodą. No przynajmniej przez większość roku… W tym miejscu zapraszamy do zapoznania się z informacjami o pogodzie w Lizbonie i temperaturze powietrza i oceanu.

Mimo, że Lizbona jest najdroższym miastem Portugalii, to na tle innych europejskich stolic, nie jest tu bardzo drogo. Trzeba tylko pamiętać, że to miasto nastawione na turystów ma jak i każde inne, swoje plusy i minusy.

Wakacje all inclusive, last minute i first minute w Portugalii
Promocja na wczasy i wakacje w Portugalii
Porównaj ceny wycieczek i oferty biur podróży:

Na rozgrzewkę proponujemy Wam ten o to filmik. Jeśli nie zakochacie w Lizbonie po jego obejrzeniu to… nie ma dla Was ratunku ; )

Zacznijmy więc od bliższego poznania pięknego miasta jakim jest Lizbona:

  1. Mapa Lizbony
  2. Historia miasta
  3. Dzielnice Lizbony
  4. Mosty w Lizbonie
  5. Komunikacja miejska
  6. Czas w Lizbonie
  7. Ważne adresy i informacje
  8. Wypożyczalnia samochodów

Położenie stolicy Portugalii

Lizbona wcale nie leży bezpośrednio nad Oceanem Atlantyckim, lecz nad rzeką Tag, która do niego wpada. To najbardziej wysunięta na zachód europejska stolica. Z Polski na kraniec Półwyspu Iberyjskiego trzeba pokonać ponad trzy tysiące kilometrów.

Wakacje w Portugalii / Sprawdzone noclegi, opinie i tanie loty z Polski!

Tanie noclegi w Portugalii

Noclegi

Tanie noclegi w Lizbonie. Hotele, hostele, apartamenty i sprawdzone kwatery. Promocje!

Wyszukiwarka tanich lotów do Portugalii

Tanie loty

Tanie loty do Lizbony. Bezpośrednie loty z Polski. Znajdź tani bilet i kup teraz! Wyszukiwarka tanich lotów.

Opinie turystów o Portugalii

Opinie turystów

Opinie o Lizbonie. Przeczytaj recenzje i opinie turystów, którzy spędzili tam swoje udane wakacje!

Aktualna mapa Lizbony

Sprawdź aktualną turystyczną mapę Lizbony aby zlokalizować najważniejsze atrakcje:

Historia miasta

Lizbona rozwinęła się dzięki morskiej potędze, którym kiedyś było Królestwo Portugalii. Dominacja na morzach i oceanach, a przede wszystkim związany z tym handel, przyczynił się do rozkwitu tego miasta.

Jednak na karcie historii Lizbony nie brakuje tragicznych momentów.

Jednym z nich było na pewno trzęsienie ziemi w w Lizbonie w 1755 roku, kiedy to zginęła ponad jedna czwarta mieszkańców, a zniszczeniu uległo ponad 80% budynków. Miasto podniosło się z tej tragedii i odbudowało, jednak wiele z zabytków zostało bezpowrotnie utraconych.

Lizbona Stolica Portugalii
Lizbona Stolica Portugalii / Aktualna mapa, popularne dzielnice i transport miejski.

Wakacje w Lizbonie

Lizbona jako stolica Portugalii to nie tylko dobre miejsce na weekendowy wypad. Tym bardziej w czasach kiedy do stolicy Portugalii latają z Polski tanie linie lotnicze. To także miasto, gdzie można spędzić tydzień lub dwa wakacji i zawsze będzie co robić, zobaczyć i zwiedzić.

Mnogość zabytków wraz z okolicznymi atrakcjami turystycznymi powodują, że Lizbona jest idealnym miejscem, by spędzić w niebanalny sposób swój urlop i wakacje.

Nadaje się także na romantyczny wypad we dwoje, czy rodzinne wakacje.

Jednak ze względu na górzysty charakter Lizbony, nie jest ona zbyt przyjaznym miastem dla rodziców z małymi dziećmi w wózku oraz dla starszych osób, szczególnie z problemem poruszania się.

Owszem są środki komunikacji miejskiej oraz windy w najbardziej stromych miejscach tego miasta, ale do niektórych atrakcji, trzeba wspiąć się pieszo, o własnych siłach.

Kolejny film obrazujący jak pięknym miastem jest Lizbona:

Wybrane dzielnice Lizbony

Alfama – nazywana często sercem Lizbony. To najstarsza dzielnica tego miasta. Uroku jej dodają wąskie kręte uliczki oraz pozostałości po świetlnych czasach Maurów.

Właśnie przez tą część Lizbony przejeżdża sławny tramwaj linii 28.

Przez lata uchodziła za dzielnicę starszych ludzi i biedy, jednak teraz powoli to się zmienia. Oprócz starych kamieniczek, które nie da się ukryć wymagają remontu i odrestaurowania, można tu zasiąść w jednej z licznych knajp. Dowiedz się więcej o Alfama na oficjalnej stronie Lizbony.

Baixa – to trochę taka odwrotność dzielnicy Alfama. Mieszczą się tu banki, biura oraz liczne punkty usługowe w ładnych kamienicach. Dzielnica została odnowiona w XVIII wieku, po trzęsieniu ziemi. Z tego też względu układ ulic jest tu bardziej ułożony i uporządkowany. Główne punkty na mapie to dwa place – Comercio z pomnikiem króla Józefa I oraz Łukiem Triumfalnym oraz plac Rossio. Przy placu Comercio znajduje się także najsłynniejsza ulica Lizbony – Rua Augusta. Z kolei plac Rossio to wieczorne miejsce spotkań młodych ludzi. To właśnie tu można usiąść w jednej z licznych kawiarnii, by chłonąć nocne życie Lizbony. Dowiedz się więcej o Baixa tej dzielnicy na stronie internetowej miasta.

Bairro Alto – kolejne miejsce tętniące życiem tuż po zmroku. Pełne barów i knajp z których rozlega głośno muzyka. W tym także charakterystyczną dla Portugalczyków – fado. Można tu wspiąć się na jeden z wielu lizbońskich punktów widokowych, na które zawiezie nas charakterystyczna, zabytkowa winda – Elevador da Glória. To tu znajdziecie nieco tańsze noclegi w Lizbonie, jednak trzeba się liczyć z różnymi odgłosami nocnego życia. Więcej o Bairro na stronie miasta.

Mouraria – pozostając w klimatach fado, to kolejna dzielnica rozbrzmiewająca tymi rytmami. Jednak sława jej jest znacznie gorsza, gdyż obecnie zamieszkują ją przybysze z dawnych kolonii portugalskich. Jednak to jedna z bardziej kolorowych części Lizbony i jeśli tylko nie wybieramy się tu po zmroku, warto zajrzeć do Mourari.

Graca – to najwyżej położona dzielnica Lizbony. Miejsce zadbane dobrze skomunikowane z pozostałymi częściami stolicy Portugalii pełne sklepów i restauracji. Przy okazji zobacz aktualne ceny w Lizbonie w sklepach i restauracjach właśnie. Znajdują się tu dwa punkty widokowe, z których rozpościera się niesamowita panorama Lizbony. Jej historia jest związana z ruchem robotniczym i socjalizmem poprzedniego wieku.

Chiado – to elegancka dzielnica Lizbony. Kryje w sobie najstarsze w stolicy klimatyczne księgarnie, kościoły barokowe oraz obiekty kulturalne. To właśnie tu na ulicy Rua Garret umiejscowione są mode kawiarnie oraz markowe sklepy i butiki. Dzielnica była odbudowywana po trzęsieniu ziemi. Znajdują się tu dwa place, gdzie można przysiąść i odpocząć oraz schronić się przed słońcem. Tu też znajdziecie pomniki portugalskich pisarzy.

Belem – wizytówka Lizbony, dzielnica z wieloma zabytkami, najczęściej odwiedzana przez turystów. To miejsce w którym znajdują się znane atrakcje – klasztor Hieronimitów, Pomnik Odkrywców oraz wieża Torre de Belem. Tutaj także można zwiedzić jedno z licznych muzeów, zjeść miejscowy przysmak – Pasteis de Belem oraz odpocząć w ogrodzie Jardim do Ultrmar. Przeczytaj więcej o Belem na stronie miasta.

Estrela – to część Lizbony w którym znajduje się budynek Parlamentu z czterema postaciami siedzącymi u frontu. Symbolizują one siłę, sprawiedliwość, ostrożność i wstrzemięźliwość. Przez dzielnicę przejeżdża sławna linia tramwajowa numer 28, zatrzymując się przy barokowej bazylice Estrela. Znajduje się tu także Park Gwiazdy z piękną roślinnością, szklarniami i pawilonem chińskim.

Cais do Sodre – swego czasu był to port rybacki. Obecnie dzielnica z licznymi klubami nocnymi, które stoją w miejscu dawnych domów publicznych. Tu też przybywają turyści, by wejść do eleganckiego marketu, który powstał na miejscu dawnego targu rybnego. W tej dzielnicy znajduje się także ważny dworzec kolejowy, który łączy stolicę z pobliskimi miejscowościami, gdzie dotrzemy nad sam ocean. Dowiedz się więcej o Cais do Sodre na stronie miasta.

Mosty w Lizbonie

W tym miejscu warto też wspomnieć o jednym z mostów znajdujących się w Lizbonie, a mianowicie o słynnym Ponte 25 de Abril, czyli Moście 25 kwietnia. Łączy on stolicę z miejscowością Almada, po drugiej stronie rzeki Tag.

Jednak co innego przyciąga tu turystów.

Most w Lizbonie 25 de Abril Bridge
Most w Lizbonie 25 de Abril Bridge

Ta czerwona konstrukcja jest łudząco podobna do wiszącego mostu Golden Gate z San Francisco. Most oczywiście spełnia funkcję autostrady, ale także biegną nim dwie linie kolejowe.

Wjazd na most jest płatny.

Zobacz na mapie gdzie dokładnie znajduje się 25 de Abril Bridge:

Drugim wyróżniającym się mostem w Lizbonie jest Ponte Vasco da Gama (Most Vasco da Gamy). Łączy on również dwa brzegi rzeki Tag, czyli stolicę z miejscowością Montijo. Powstał by odciążyć ruch na Moście 25 kwietnia. Znajduje się na nim sześć pasów ruchu i wjazd od północnej strony jest płatny. Jego budowę podzielono na cztery etapy, pewnie ze względu na jego niebanalną długość ponad 17 kilometrów.

Ponte Vasco da Gama
Most w Lizbonie Ponte Vasco da Gama

Robi wrażenie, prawda?

Zobacz na mapie gdzie znajduje się Ponte Vasco da Gama:

Idąc dalej.

Środki komunikacji w Lizbonie

W Lizbonie mamy kilka rodzajów środków transportu publicznego, którymi możemy się poruszać. Do dyspozycji są tramwaje, autobusy, kolejki szynowo-linowe zwane windami (elevador) oraz oczywiście linie metra.

Tramwaje w Lizbonie
Tramwaje w Lizbonie / Sprawdź rozkład jazdy oraz ceny biletów.

Tramwaje w Lizbonie

Linie tramwajowe obecnie służą głównie turystom i w większości są obsługiwane przez historyczne małe pojazdy zwane – Remodelado. Najsławniejsza linia ma numer 28 i podczas całej swojej trasy przejeżdża przez większość atrakcyjnych turystycznie dzielnic.

Z kolei sieć autobusowa oplata całą Lizbonę i bez problemu dociera nawet do przedmieść stolicy. Kolejki szynowo-linowe, zwane windami to kolejny środek miejskiego transportu, wykorzystywany na najbardziej stromych wzgórzach (Elevador da Bica, Elevador da Gloria, Elevador da Lavra, Elevador da Santa Justa), który jest jednocześnie atrakcją turystyczną do zaliczenia w Lizbonie.

Metro w Lizbonie

Natomiast najwygodniejszą metodą poruszania się po portugalskiej stolicy jest, jak i wszędzie – metro. W tym środku komunikacji nie stoimy w korkach, tylko bezproblemowo poruszamy się z jednego punktu do drugiego. W Lizbonie mamy cztery linie metra (czerwoną, zieloną, niebieską i żółtą), jednak ich układ może wydawać się trochę skomplikowany.

Za to niektóre stacje metra są na tyle ciekawie zaaranżowane, że same w sobie stanowią atrakcję dla turystów. Na przykład jedna z nich jest wyłożona tradycyjnymi mozaikami z płytek azulejo. Więcej na temat metra dowiedzie się na oficjalnej stronie tego środka komunikacji.

Co ciekawe do tych czterech środków transportu po Lizbonie można dodać także podmiejskie promy, pływające po rzece, z których możemy podziwiać stolicę od strony wody. Nie zapominając także o taksówkach, które jednak cieszą się złą sławą – ze względu na fakt naciągania nic nie świadomych turystów.

Jak widzicie Lizbona jest dobrze skomunikowana i transport nie jest problemem.

Tanie Loty do Lizbony
Tanie Loty do Lizbony

Jak dotrzeć do Lizbony?

W dobie tanich linii lotniczych, nie ma co się w ogóle zastanawiać nad środkiem transportu. Samolot to najszybsza (lot trwa około 4 godzin) forma transportu, jakby nie patrzeć na drugi koniec europejskiego kontynentu.

Obecnie z wielu miast Polski bez problemów dolecimy do lotniska w Lizbonie. Co ciekawe są tu dwa terminale, które obsługują zarówno tanie linie (terminal 2), jak i te regularne – rejsowe samoloty.

Lotnisko w Lizbonie

Lotnisko w Lizbonie oddalone jest od centrum portugalskiej stolicy o około 7 kilometrów. Na całe szczęście lotnisko jest dobrze skomunikowane publicznymi środkami transportu. Do miasta dostaniemy się linią metra (Vermelha), miejskimi autobusami oraz oczywiście prywatnym transferem.

Wśród tych ostatnich można wymienić autobusy wahadłowe, czy też taksówki.

Na koniec coś na co być może na co dzień nie zwracamy większej uwagi ale wybierając się na wakacje do Lizbony warto mieć to z tył€ głowy.

Chodzi o lokalny czas jaki jest w Lizbonie.

Czas w Lizbonie

Tak jak w całej Portugalii (łącznie z Maderą) czas w Lizbonie jest przesunięty o godzinę do tyłu, w stosunku do Polski. Obowiązuje tu czas zachodnioeuropejski (UTC), który pokrywa się z tym z nad Wysp Brytyjskich. Jednak podobnie jak w pozostałych częściach Europy, w Lizbonie jest przesuwany czas dwa razy do roku (na czas letni i zimowy).

Różnice czasowe w Lizbonie
Różnice czasowe między Lizboną a innymi miastami świata.

Ważne telefony i adresy w Lizbonie

Poniżej prezentujemy informacje dotyczące ważnych numerów telefonów, które mogą przydać się kiedy będziecie spędzać urlop w Lizbonie:

Rozmowy międzynarodowe: 00 + kod kraju
Telefoniczny kod telefoniczny do Portugalii: +351
Numer alarmowy: 112
Policja – Tourism Station at Praça dos Restauradores: (+351) 213 421 634 / (+351) 213 421 623
Straż pożarna: (+351) 213 422 222
Pociągi (CP): (+351) 808 208 208
Autobusy (Carris): (+351) 213 613 000
Metro: (+351) 217 980 600
Taxi – Autocoope: (+351) 217 932 756
Lotnisko (przyloty i odloty): (+351) 218 413 700
“ask me” Informacja turystyczna – Lotnisko: (+351) 218 450 660
Ambasada Polska i konsulaty w Portugalii.

Poniżej prezentujemy kilka innych ważnych informacji o aptekach, sklepach i centrach handlowych, poczcie, bankach czy restauracjach, które przydadzą się turystom odwiedzającym Lizbonę:

Przydatne informacje o Lizbonie
Przydatne informacje o Lizbonie / Więcej tutaj https://www.visitlisboa.com/plan/useful-information

Wypożyczalnia samochodów w Lizbonie

W Lizbonie jak w każdym większym mieście znajdziesz kilka dobrze wyposażonych wypożyczalni samochodów.

Jak zwykle czekamy na Twoje opinie dotyczące Lizbony. Jeśli miałeś i miałaś okazję tam być to podziel się wrażeniami w komentarzach. Każda opinia o tym mieście pomoże nam lepiej zaplanować urlop w stolicy Portugalii.

2 Opinie

  1. Miałam przyjemność być w Lizbonie zaledwie jedno popołudnie (niestety!), ale rzeczywiście jest tak pięknie, jak na zdjęciach i filmach. Zauroczyć mogą zwłaszcza dzielnice w samym centrum, no i ta bliskość oceanu (czy też rzeki Tag;P). Ulice są tu tak strome, że aż czasem strach 😛 Ale oczywiście ma to swój niezaprzeczalny urok.Mam zamiar tam wrócić na dłużej.

  2. Też zapamiętałam z Lizbony te strome uliczki. Trochę aż dziwnie, że wszystko tam działa bez zarzutu, bo tramwaje jeżdżą jakby nigdy nic po tych uliczkach i wchodzą w zakręty, że aż strach . 😀 Ja akurat byłam w centrum, nie wiem, jak w innych dzielnicach.

Dodaj opinie

Please enter your comment!
Please enter your name here