Co warto zobaczyć w Lizbonie? Atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca i zabytki

4
3301

Lizbona to jedno z tych miast europejskich, których nie da się zwiedzić w jeden dzień. Aby zobaczyć wszystkie jego zabytki i atrakcje potrzeba trochę więcej czasu. Mimo iż to nie największa stolica Europy, a na zwiedzanie możemy udać się pieszo.

Lizbona to idealne miasto do tego typu chodzonej turystyki i odkrywania jej malowniczych zakamarków i zabytków. Położenie na siedmiu wzgórzach, dobrze przetestuje naszą kondycję i pomoże wyrobić kształtne łydki.

Zacznijmy więc zwiedzanie Lizbony z naszym przewodnikiem turystycznym i odszukajmy wszystkie ciekawe miejsca, atrakcje turystyczne i zabytki.

Wakacje all inclusive, last minute i first minute w Portugalii
Promocja na wczasy i wakacje w Portugalii
Porównaj ceny wycieczek i oferty biur podróży:

Wieża Torre de Belem

Symbolem Lizbony i jedną z większych jego atrakcji jest Wieża BelemTorre de Belem. To dowód dawnych czasów świetności Portugalii, kiedy to wielcy odkrywcy wyruszali na swoje wyprawy.

Wieża Torre de Belem w Lizbonie
Wieża Torre de Belem w Lizbonie / Jedna z największych atrakcji turystycznych Lizbony.

Wieża należała do miejskich fortyfikacji i pełniła rolę strażnicy portu.

Została wybudowana z marmuru w stylu manuelińskim i do dziś jest jego najlepiej zachowanym przykładem. Z tego też powodu w roku 1983 została wpisana na światową listę dziedzictwa UNESCO.

Bogato zdobiona z wieżyczkami i balkonami, robi wrażenie. Co ciekawe wybudowano ją na środku koryta rzeki Tag, jednak po trzęsieniu ziemi z 1755 roku, ciek zmienił bieg i obecnie wieża stoi na jego prawym brzegu.

Dziś jest to obowiązkowy punkt do zobaczenia przez turystów, jednak swego czasu oprócz funkcji obronnej, była ona także przez jakiś czas więzieniem i zbrojownią, czy nawet punktem poboru opłat dla jednostek wpływających do Lizbony.

Idąc dalej.

Wakacje w Portugalii / Sprawdzone noclegi, opinie i tanie loty z Polski!

Tanie noclegi w Portugalii

Noclegi

Tanie noclegi w Lizbonie. Hotele, hostele, apartamenty i sprawdzone kwatery. Promocje!

Wyszukiwarka tanich lotów do Portugalii

Tanie loty

Tanie loty do Lizbony. Bezpośrednie loty z Polski. Znajdź tani bilet i kup teraz! Wyszukiwarka tanich lotów.

Opinie turystów o Portugalii

Opinie turystów

Opinie o Lizbonie. Przeczytaj recenzje i opinie turystów, którzy spędzili tam swoje udane wakacje!

Klasztor Hieronimitów – Mosteiro dos Jerónimos

Kolejnym obiektem bardzo charakterystycznym dla stolicy Portugalii jest leżący nieopodal wspomnianej przed chwilą Wieży Belem – klasztor HieronimitówMosteiro dos Jerónimos.

Klasztor Hieronimitów – Mosteiro dos Jerónimos
Klasztor Hieronimitów – Mosteiro dos Jerónimos / Kolejne ciekawe miejsce na mapie zabytków Lizbony.

Swoją nazwę zaczerpnął od mnichów opiekujących się tym kompleksem – zakonu św. Hieronima. To kolejna budowla wpisana na światową listę dziedzictwa UNESCO, położona w dzielnicy Belem.

Powstała dzięki wpływom z handlu przyprawami i miała być dowodem potęgi morskiej Portugalczyków oraz wyrazem wdzięczności za udaną wyprawę do Indii Vasco da Gamy.

Klasztor budowano przez ponad 100 lat i jest on kolejnym przykładem sztuki stylu manuelińskiego. Bogate motywy roślinne oraz marynistyczne, zostały umieszczone na murach gotycko-renesansowych.

To tu oprócz grobowców króli, znajdują się płyty nagrobne Vasco da Gamy oraz słynnego portugalskiego poety Fernando Pessoa oraz pisarza Luisa de Camoesa.

Ze współczesnej historii warto wiedzieć, że właśnie na terenie tego kompleksu klasztornego w 2007 roku podpisano traktat reformujący Unię Europejską, zwany potem Traktatem Lizbońskim.

Zwiedzając Lizbonę nie można nie zobaczyć atrakcji jaką jest…

Pomnik Odkrywców – Padrao dos Descobrimentos

Trzecią atrakcją turystyczną leżącą niedaleko klasztoru i wieży jest równie słynny Pomnik OdkrywcówPadrao dos Descobrimentos.

Pomnik odkrywców Padrao dos Descobrimentos
Pomnik Odkrywców Padrao dos Descobrimentos / To miejsce warto zobaczyć!

Ma on upamiętniać wszystkich wielkich odkrywców geograficznych. Na pomniku, który przypomina dziób statku umieszczone są figury m. in Henryka Żeglarza, Ferdynanda Magellana, Vasco da Gamy, czy króla Manuela I Szczęśliwego.

Na samym szczycie znajduje się taras widokowy z windą, a u jego stóp jest położona marmurowa mozaika z mapą świata i trasami którymi pływali wielcy odkrywcy. Została ona podarowana przez rząd RPA w 1960 roku.

A co jeśli chodzi o kościoły i inne zabytki sakralne w Lizbonie?

Katedra Najświętszej Maryi Panny – Se Patriarcal de Lisboa

Jeśli chodzi o budowle sakralne na terenie Lizbony to na uwagę zdecydowanie zasługuje Katedra Najświętszej Maryi PannySe Patriarcal de Lisboa, zwana po prostu Se.

Katedra Najświętszej Maryi Panny - Se Patriarcal de Lisboa
Katedra Najświętszej Maryi Panny – Se Patriarcal de Lisboa / Ciekawostka na mapie turystycznej Lizbony.

Wybudowana w 1150 roku na miejscu mauretańskiego meczetu, tuż po wyzwoleniu się spod obcych rządów. Jedna z najładniejszych budowli sakralnych w całej Lizbonie jest prawdziwym miksem stylów architektonicznych romańskiego (z zewnątrz) i rokokowego (wewnątrz).

Zwiedzanie katedry jest oczywiście darmowe, jedynie za wejście do skarbca z relikwiami św. Wincentego oraz na krużganki, trzeba uiścić opłatę.

Kościół świętego Rocha – Igreja de Sao Roque

Pozostając w temacie sakralnych zabytków godnym zwiedzenia jest także Kościół świętego RochaIgreja de Sao Roque.

Ten niepozorny z zewnątrz kościół, skrywa w sobie bogate wnętrze. Swego czasu jego kaplica – św. Jana Chrzciciela była najdroższą konstrukcją wysadzaną kamieniami szlachetnymi oraz transportowaną prosto z Rzymu. Kościół św. Rocha jako jedyny nie ucierpiał podczas największego trzęsienia ziemi z 1755 roku.

Obecnie znajduje się tu także muzeum sztuki sakralnej.

Zamek św. Jerzego – Castelo de Sao Jorge

Warty uwagi jest także Zamek św. Jerzego wraz z jego podzamczem – Castelo de Sao Jorge. Jest on umiejscowiony na najwyższym wzgórzu w Lizbonie, także ciężko go przegapić.

To przykład budowli sięgającej XII wieku, wzniesionej jeszcze przez Maurów.

Przez lata remontowany i odbudowywany, szczególnie mocno ucierpiał w trzęsieniu ziemi w 1755 roku. Zamek św. Jerzego służył nie tylko jako siedziba dworu królewskiego, ale także w późniejszych latach jako więzienie oraz koszary. Obecnie to znakomity punkt widokowy na całą stolicę.

To jeszcze nie wszystko. Lizbona kryje w sobie inne atrakcje i ciekawe miejsca.

Osobliwym i rzadko spotykanym zabytkiem są windy lizbońskie, wybudowane w celu usprawnienia komunikacji między położonymi na różnych wysokościach ulicami.

Winda Świętej Justyny – Elevador de Santa Justa

Jedną z bardziej znanych i chętnie odwiedzanych przez turystów jest Winda Świętej JustynyElevador de Santa Justa.

Winda Świętej Justyny – Elevador de Santa Justa
Winda Świętej Justyny – Elevador de Santa Justa

Jest to jedyna winda przeprawiająca mieszkańców i gości w pionie ( pozostałe działają jak kolejki linowo-szynowe). Jej konstrukcja została wykonana z żeliwa w stylu neogotyckim, której konstruktorem był uczeń Gustave’a EiffelaRaoul Mesnier du Ponsard, co wiele tłumaczy patrząc na to dzieło.

Ta ponad stuletnia Winda Świętej Justyny łączy dzielnicę Baxia z Chiado. Na szczycie konstrukcji są dwa tarasy widokowe, z których można podziwiać panoramę miasta.

A tu wspominane wcześniej windy linowo-szynowe:

Kościół św. Dominika – Igreja de Sao Domingos

Oprócz tego warto także zajrzeć do kościoła św. Dominika – Igreja de Sao Domingos, który jest nie tylko ciekawy pod względem samej konstrukcji, ale też faktu, iż po pożarze z 1959 roku, odnowiono tylko część wnętrza kościoła. Dalej więc można zobaczyć tego skutki, co daje niesamowity efekt.

Dom Kolców – Casa dos Bicos

Ciekawym zabytkiem jest także Dom KolcówCasa dos Bicos. Wyróżnia go fasada ozdobiona kamiennymi piramidami o kształcie diamentów, które wyglądają jak kolce.

Kamienica była od początku w rękach rodziny gubernatora Indii Portugalskich, obecnie to siedziba jednej z fundacji.

Panteon Narodowy w Lizbonie to z kolei nigdy nie dokończony kościół, który przerobiono na miejsce pochówku znamienitych obywateli Portugalii. Mieszczą się tu groby i symboliczne sarkofagi np. Henryka Żeglarza, polityków, pisarzy, artystów, czy też słynnych żeglarzy. Obiekt ten wyróżnia się pokaźną barokową, białą kopułą, na której znajduje się kolejny taras widokowy.

To nie jedyne atrakcje w Lizbonie. Zobacz jakie inne ciekawe miejsca możesz odwiedzić będąc w tym mieście.

Muzea w Lizbonie to atrakcje dla turystów, wśród których na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Muzeum Płytek Ceramicznych Azulejos – Museu Nacional do Azulejo

Najbardziej polecanym jest zdecydowanie Muzeum Płytek Ceramicznych AzulejosMuseu Nacional do Azulejo, poświęcone tej tradycyjnej portugalskiej ceramice.

W całym mieście wprawne oko może wyłapać mozaiki stworzone z tych płytek, jednak w muzeum można zobaczyć rozwój tej portugalskiej glazury i terakoty na przestrzeni lat.

Muzeum posiada bogatą kolekcję płytek azulejos. Drugim wartym uwagi obiektem jest Muzeum Calouste Gulbenkiana ze zbiorem sztuki antycznej i orientalnej. Jest to prywatna kolekcja mecenasa Calouste Gulbenkiana, udostępniona po jego śmierci do podziwiania.

Całość jest podzielona na dwie części: starszą (egipską, mezopotamską, grecką czy rzymską) oraz sztukę od XI do XX wieku z Europy (malarstwo, rzeźba, meble).

Oprócz tego w Lizbonie warte uwagi są muzea: Narodowe Muzeum Powozów, Muzeum Sztuki Dawnej, Muzeum Morskie, ciekawe Muzeum Fado oraz Muzeum Wody, ukazujące historię zaopatrzenia Lizbony w tę cenną substancję.

Kolejną atrakcją jest na pewno bardzo kojarzona z Lizboną przejażdżka, charakterystycznym żółtym tramwajem. Jest to normalny środek transportu w stolicy, jednak tłumnie oblegany przez turystów. Najbardziej znaną linią tramwajową jest ta numer 28, z powodu samej trasy, która prowadzi obok większości atrakcji turystycznych.

Jego trasa wiedzie przez popularne dzielnice Lizbony takie jak Alfamę, aż do dzielnic Baixa i Bairro Alto, po drodze mijając Katedrę Se, punkt widokowy Portas do Sol oraz ulicę Rua Augusta.

Targu Złodziei – Feirra da Ladra

Ciekawą atrakcją może być także wizyta na Targu ZłodzieiFeirra da Ladra na którym obecnie handluje się starociami. Jego nazwa wiąże się z zamierzchłymi czasami, kiedy to w tym miejscu dochodziło do nie zawsze legalnych transakcji. Obecnie to pchli targ wraz ze swoim osobliwym klimatem.

Punkty widokowe w Lizbonie

Będąc w Lizbonie nie sposób także nie zobaczyć jednego z naprawdę wielu punktów widokowych. Położenie miasta na wzgórzach w naturalny sposób oferuje miejsca, z których rozpościerają się znakomite widoki na stolicę.

Jednym z popularniejszych jest punkt widokowy Portas do SolMiradouro das Portas do Sol zwany tarasem Bramy Słońca w Alfamie, gdzie znajduje się chyba najbardziej pocztówkowy widok czerwonych dachów, kościołów, mostu Vasco da Gamy oraz drugiego brzegu rzeki Tag.

Niedaleko znajduje się mniej uczęszczany punkt widokowy Santa LuciaMiradouro de Santa Luzia z którego zobaczymy ścianę płytek azulejos, pobliskiego kościoła św. Łucjji. Dobre zdjęcia można także zrobić z Miradouro de Graca (najlepsza panorama miasta), czy też Miradouro da Senhora do Monte albo i Miradouro Sao Pedro de Alcantara.

Co warto zobaczyć w Lizbonie poza wspomnianymi atrakcjami?

Na pewno warto po prostu iść na spacer po zabytkowych i starych dzielnicach Lizbony. Tylko w ten sposób będziemy mogli wczuć się w ich specyficzny klimat.

Do tego zupełnie za darmo.

Dzielnica Alfama

Alfama – najstarsza część stolicy Portugalii oferuje nie tylko malownicze zakątki, ale także mnóstwo miejsc ze znakomitym jedzeniem oraz możliwością zaznajomienia się z muzyką fado.

Dzielnica Baxia

Z kolei Baxia to bardziej kosmopolityczna dzielnica Lizbony ze swoimi słynnymi placami: Praca dos Restauradores, Rossio i Comercio. Chiado to serce kulturalne Lizbony, to właśnie tu znajdziemy teatry, księgarnie oraz kawiarnie literackie.

Dzielnica Belem

Dzielnica Belem ze swoimi zabytkami z listy UNESCO przyciąga także sławnymi ciasteczkami z budyniem – Pasteis de Belem, którymi zajadają się turyści.

Parki w Lizbonie

W stolicy Portugalii znajdziemy również zielone miejsca, w których odetchniemy od słońca. Parki w Lizbonie są atrakcyjne i oferują wspaniałe widoki.

Największy z nich ma aż dziesięć kilometrów kwadratowych – Park Monsanto, z kolei po pocztówkowe zdjęcia należy udać się do parku Edwarda VII. Największą atrakcją jest jednak wizyta w ogrodzie Jardim de Estrela ze swoją egzotyczną roślinnością, stawem w którym można karmić kaczki oraz pawilonem w którym latem odbywają się koncerty.

Natomiast pozostałością po wystawie Expo z 1998 roku jest Park Narodów w dzielnicy Oriente, w którego obrębie są powystawowe tereny, fontanny, przystań jachtowa oraz centrum handlowe. Jednak największą atrakcją tego miejsca jest niezaprzeczalnie Oceanarium.

Oceanarium w Lizbonie

Oceanarium w Lizbonie to świetna rozrywka zarówno dla par, jak i dla całych rodzin. Obiekt ten zaprojektowany przez Amerykanina Petera Chermayeffa do dziś jest największym oceanarium w Europie – żyje w nim podobno 8 tysięcy organizmów.

Podzielone jest na cztery mniejsze akwaria z fauną i florą Oceanu Atlantyckiego, Spokojnego, Indyjskiego i Antarktydy oraz zbiornik główny o pojemności 5 milionów litrów z pływającymi tuńczykami i rekinami.

Ten ostatni można podziwiać z dwóch kondygnacji – parteru i pierwszego piętra.

Atrakcją Oceanarium w Lizbonie jest również możliwość podpatrywania życia pingwinów, wydr oraz całych ławic egzotycznych ryb. Placówka zajmuje się także uświadamianiem jak ważny dla naszego istnienia jest oceaniczny ekosystem.

Zostały jeszcze jedne atrakcje, które warto zobaczyć w Lizbonie.

Mosty w Lizbonie

Dość osobliwą atrakcją Lizbony są dwa mostyVasco da Gamy oraz most 25 kwietnia.

Oba robią wrażenie swoimi rozmiarami.

Most Vasco da Gamy – Ponte Vasco da Gama powstał by odciążyć most 25 kwietnia. Łączy on stolicę z miejscowością Montijo, na drugim brzegu rzeki Tag. Ma długość ponad 17 kilometrów, ale nie jest udostępniony dla pieszego ruchu.

Jest tak trwały, że ma przetrwać 120 lat, huragan o sile 250 km/h oraz trzęsienie ziemi.

Znacznie większą popularnością wśród turystów cieszy się jednak most 25 kwietnia – Ponte 25 de Abri, gdyż wizualnie bardzo przypomina Golden Gate z San Francisco.

Łączy miejscowość Almada z Lizboną i jednym z najdłuższych mostów wiszących na świecie. Obiekt ten ma długość ponad dwóch kilometrów, znajduje się na nim sześć pasów ruchu oraz dwie linie kolejowe. Jego nazwa ma upamiętniać rewolucję goździkową – obalenie dyktatury w Portugalii.

Lizbona to ciekawe miasto. Z resztą zobaczcie sami:

Często zastanawiacie się czy Lizbona w 3 dni pozwoli odkryć nam swoje sekrety. Tak jak wspomnieliśmy na początku myślimy, że tak! Wystarczy nawet weekend spędzony w tym mieście aby zwiedzić ciekawe miejsca.

Dajcie znać o tym jakie są Wasze opinie dotyczące atrakcji i zabytków w Lizbonie. Dajcie znać gdzie są kolejki, jak, gdzie i kiedy najlepiej kupić bilet oraz w jakiej kolejności zaliczyć wszystkie ciekawe miejsca.

turystyczna mapa atrakcji Lizbony

Na poniższej mapie atrakcji w Lizbonie znajdziesz wszystkie zabytki i ciekawe miejsca, które warto zobaczyć i zwiedzić:

4 Opinie

  1. Ja byłam tylko 4 dni w Lizbonie, ale wrócę tam na pewno. Znalazłam całkiem tanią kwaterę, a zresztą nie pojechałam tam po to by siedzieć w wypasionym hotelu, tylko zwiedzać. Dużo miejsc do zobaczenia, więc wracałam tylko na nocleg.

  2. W Lizbonie warto zobaczyć kopie mostu Golden Gate z San Francisco, przy odpowiednim zapozowaniu, nikt nie odróżni 😉 Oprócz tego bardzo fajną wycieczką jest zwiedzanie oceanarium, gdzie akwaria robią niesamowite wrażenie i można na oczy zobaczyć rybe – kolosa (samogłów). Trzeba tylko pamietać, że do oceanarium wpuszczają tylko do godziny przed jego zamknieciem. No i polecam przejażdżke tramwajem nr 28, tylko trzeba uważać na kieszonkowców, którzy tam czesto grasują!

  3. Fajny wpis. Byłam dwa razy, ale i tak zaskoczyliście mnie kilkoma nieznanymi miejscami. Przydałby się jeszcze poradnik jak tanio zwiedzić Lizbonę. CZekam

  4. Byłam w Lizbonie tylko przelotem niestety, i to pod wieczór, więc jedyne atrakcje, jakie zdążyłam zobaczyć, to tramwaje zasuwające po krętych i stromych uliczkach, że aż mroziło krew w żyłach. 😀 No i miasta z dostępem do morza zawsze mają taki niesamowity klimat

Dodaj opinie

Please enter your comment!
Please enter your name here