Pałace i zamki Portugalii

0
1422

Portugalia to kraj mający w sobie zarówno piękne słoneczne plaże, morze uderzające o skały takie jak Algarve, a zarazem kraj pełen zabytków, pięknych pałaców, katedr i kościołów wyglądających „jak z bajki”.

Większość ludzi kojarzy Portugalię ze słonecznym niebem na ziemi.

Wybierając się do Portugalii warto na sam początek przenieść się do małego miasteczka w pobliżu Lizbony. Jest to magiczne miejsce, które pobudza wyobraźnię, a pałace z naszych snów stają się rzeczywistością, przykładem jest Pałac Narodowy w Sintra – Palacio Nacional de Sintra, jest to najstarszy z portugalskich Pałaców. Wyróżnia się on dwoma białymi kominami, które widać z daleka. Pomimo, że ma ponad 700 lat, to zachował on swą architekturę do dnia dzisiejszego. Wewnątrz sale ozdobione są cudownymi malowidłami i freskami, dookoła czuć sztukę tamtych czasów. Wszystkie dzieła w komnatach, obrazy oraz rzeźby są w stylu renesansowym, zachowały się nawet meble.

Taka podróż po pałacach to jak podróż w czasie, a więc poczujmy się jak „księżniczka lub książę” z bajki i zwiedźmy resztę cudownych Pałaców.

Kolejnym fascynującym miejscem jest Zamek Maurów – Castelo des Muros, stojący na skałach wzgórza i zabudowany murami obronnymi. Z samego szczytu Zamku Maurów mamy piękny widok na otaczający go ocean. Do Castelo des Muros można dojechać z Sintry samochodom lub rowerem.

Niedaleko Zamku Maurów znajduje się Pałac Pena z otaczającym go parkiem. Ciekawostką jest, że w miejscu Pałacu Pena wcześniej znajdował się Klasztor Hieronimitów. Pałac Pena stylem oraz rozmaitością połączonych ze sobą kolorów różni się od Zamku Maurów. Budowla Pałacu Pena ozdobiona jest małymi kafelkami i rzeźbami smoków. Znajduje się tam także posąg potwora morskiego, który według historii strzeże Łuk Trytona. Całość budowli składa się z połączonych ze sobą kopuł o różnorodnym kolorze, zawiera dużo małych balkoników, które dodają swego uroku. Brakuje tylko księżniczki na którymś z tych balkonów.

Palace sintra
Palace Sintra

Warto wspomnieć też o pałacu Quinta da Regaleira. Ma odmienny styl od wcześniejszych zamków i pałaców. Charakteryzują go przede wszystkim ogrody jakie się tam znajdują. Ogrody są piękne i tajemnicze jak znany nam „tajemniczy ogród”. W ogrodach królują fontanny, sadzawki, wodospady, groty, a nawet studnia wtajemniczenia. Studnia ma mnóstwo schodków i prowadzi do podziemnych korytarzy, które sprawiają, że staje się ona naprawdę tajemnicza i nie wiemy co się w niej skrywa.

Pałac Quinta da Regaleira
Pałac Quinta da Regaleira

Warto zobaczyć wszystkie te zachwycające i zapierające dech w piersiach pałace i zamki własnymi oczami. To już nie tylko budynki, lecz dzieła architektury i malarstwa, które możemy odkryć w komnatach Pałaców.

Dodaj opinie

Please enter your comment!
Please enter your name here